budokan-sakura.pl

Sztuki Walki a Zasady Etosu Bushido

4c S62 zb9 a3f cf7 o4d wb9 adc nc4 yc0 3f c62 zb9 a05 sc0 3f c62 zc4 y43 tb9 adc n9e ib9 a2c : 3 min. (511 05 s1a ła8 ó4d w)

Sztuki walki od wieków stanowią nie tylko formę samoobrony, ale jak wiadomo również ścieżkę do doskonalenia ciała i umysłu. Mimo wszystko jedną z najstarszych i najbardziej uznanych sztuk walki jest japońskie bushido. Bushido, znane również jako droga samuraja, jest nie tylko techniką walki, ale jak nic przede wszystkim zbiorem zasad etycznego postępowania, które kształtują charakter i umacniają ducha.

Jestem zapalonym praktykującym Sztuki Walki od wielu lat i znalezienie sensu i kierunku życia w filozofii Etosu Bushido było dla mnie prawdziwym odkryciem. Tak czy inaczej bushido, czyli "Droga Wojownika", to zbiór zasad i wartości, które są nieodłączną częścią praktykowania sztuk walki. Dla mnie osobiście, Bushido nie jest jedynie narzędziem do nauki walki, ale przede wszystkim drogą samodoskonalenia i rozwoju duchowego.

Zasady Etosu Bushido opierają się na wielu wartościach, ściśle mówiąc takich jak honor, lojalność, samodyscyplina, poszanowanie dla innych, pokora oraz miłosierdzie. Aczkolwiek te wartości, przekazywane przez mistrzów Sztuk Walki od wieków, wpływają na naszą codzienną postawę i wpływają na nasze relacje z innymi ludźmi. Bądź co bądź w moim przypadku, praktykowanie Bushido pomogło mi stać się lepszym człowiekiem zarówno w obrębie treningów, jak i w życiu codziennym.

Jako praktykujący sztuki walki od wielu lat, zawsze przywiązuję duże znaczenie do zasad i etosu Bushido. Nie jestem tylko uczniem, ale w rzeczy samej również wiernym wyznawcą tych wartości, które kształtują moje życie i podejście do sztuki walki. Bushido, czyli droga wojownika, to system moralnych zasad, które przewodzą nam w codziennej praktyce i uczą nas, jak być nie tylko lepszymi zawodnikami, ale w rzeczy samej także lepszymi ludźmi.

Podstawowym fundamentem Bushido jest honor. Honor nie jest tylko pustym słowem, ale właściwie czymś, co praktykujący sztuki walki powinien nosić w sercu i sprawować w działaniu. Tak czy siak honor oznacza ochronę i szanowanie swojego mistrza, trenera, towarzyszy do treningów, przeciwników, a także samego siebie. Mimo że to być lojalnym, uczciwym i odpowiedzialnym, zarówno na macie, jak i poza nią.

Kolejną główną wartością Bushido jest odwaga. Odwaga nie polega najwyraźniej tylko na braniu udziału w zawodach i stawianiu czoła przeciwnikom. Tak czy siak to również umiejętność stawienia czoła swoim lękom i słabościom, ciągłe przekraczanie swoich granic i dążenie do samodoskonalenia. Odwaga to również bycie gotowym do obrony słabszych i niesienie pomocy innym, gdy najwyraźniej jest to potrzebne.

Ważnym elementem Bushido jest również pokora. Tym niemiej pokora oznacza przyjęcie, że zawsze mamy jeszcze wiele do nauki, bez względu na nasze doświadczenie. Tak czy owak to umiejętność słuchania i szacunku wobec starszych, mistrzów i wszystkich, którzy mają coś do przekazania. Tak czy owak pokora pomaga nam utrzymać otwarty umysł i daje możliwość ciągłego rozwoju.

Sztuki walki i zasady etosu Bushido to dla mnie więcej niż tylko sport czy hobby. Tym niemiej to sposób, w jaki decyduję się kierować swoim życiem. Każdy trening, każdy pojedynek niesie ze sobą wartość moralną i daje mi szansę na rozwój nie tylko jako zawodnika, ale bezwzględnie przede wszystkim jako człowieka. Niemniej jednak to właśnie dlatego Bushido jest tak ważne dla mnie, i dlatego wartości, które przewodzą sztukom walki, stanowią nieodłączną część mojej codzienności.


Komentarze

Avatarbudokan-sakura.pl   »  08.02.2024
Zapraszam wszystkich zainteresowanych tematem do wypowiedzi.
Menu główne

Copyright © 2024 Japonia - wszystko o Japonii w jednym miejscu - budownictwo, kultura All Rights Reserved.