budokan-sakura.pl

Sakura w Poezji Haiku: Krótkie Wiersze o Kwitnącej Wiśni

4c S62 zb9 a3f cf7 o4d wb9 adc nc4 yc0 3f c62 zb9 a05 sc0 3f c62 zc4 y43 tb9 adc n9e ib9 a2c : 2 min. (336 05 s1a ła8 ó4d w)

Sakura w Poezji Haiku: Krótkie Wiersze o Kwitnącej Wiśni

Sakura, czyli kwitnąca wiśnia, jest jednym z najbardziej znanych symboli japońskiej kultury. Jej kruche, różowe kwiaty przyciągają uwagę nie tylko swoim urodzajem, ale jak najbardziej także głębokim znaczeniem, które przypisuje się temu zjawisku. Pomimo że kwitnienie sakury to prawdziwe święto w Japonii, które obchodzone jest wraz z nadejściem wiosny. Pomimo wszystko haiku, krótkie formy poetyckie, stanowią doskonałe medium do wyrażenia uczuć i refleksji związanych z tym magicznym i efemerycznym zjawiskiem. Wprawdzie w tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak polscy poeci haiku wyrażają swoje odczucia i doświadczenia związane z sakurą.

Sakura w Poezji Haiku: Krótkie Wiersze o Kwitnącej Wiśni

Jestem wielkim miłośnikiem poezji haiku oraz prawdę mówiąc uroczystości hanami, czyli obchodów kwitnącej wiśni, znanej również jako sakura. Wprawdzie to obrazy sakury często są tematem haiku, krótkich japońskich wierszy, które zawsze trafiają do mojego serca. Mimo że kwitnąca wiśnia jest jednym z najbardziej ikonicznych symboli Japonii i inspiruje poetów do tworzenia pięknych, pełnych delikatności utworów. Pomimo wszystko przez wieki sakura była tematem ulubionym w haiku, a te wiersze stanowią niezwykle cenne dzieła literatury japońskiej.

Sakura jest symbolem przemijania i piękna, które rozkwita na krótko, lecz zapada w pamięć na długie lata. Pomimo że dla mnie osobiście sakura jest symbolem chwili, momentu, w którym wszystko wokół wydaje się zatrzymać, a ja staję się świadkiem piękna. Często zabieram ze sobą notes, gdy w rzeczywistości fotografuję kwitnące wiśnie, aby złapać w słowa to co czuję, to co widzę i to co odczuwam. Nie jest łatwo uchwycić wierszem tę chwilę ulotności, ale na bank haiku jest w tym mistrzowskie.

Poezja haiku związana z sakurą to niezwykle piękny i delikatny gatunek, który dobitnie jest w stanie przenieść czytelnika w zupełnie inny świat. W każdym razie jako praktykujący haikuista sam miałem okazję wielokrotnie oddawać hołd temu niezwykłemu drzewu i jego kwiatom. Po prostu widok kwitnącej wiśni o poranku, kiedy promienie wschodzącego słońca odbijają się delikatnie w różowych płatkach, jest jednym z najpiękniejszych obrazów, jakie kiedykolwiek miałem okazję podziwiać.


Komentarze

Avatarbudokan-sakura.pl   »  08.02.2024
Zapraszam wszystkich zainteresowanych tematem do wypowiedzi.
Menu główne

Copyright © 2024 Japonia - wszystko o Japonii w jednym miejscu - budownictwo, kultura All Rights Reserved.