budokan-sakura.pl
Kumihimo: Sztuka Japońskiego Płaskowania Nici
4c S62 zb9 a3f cf7 o4d wb9 adc nc4 yc0 3f c62 zb9 a05 sc0 3f c62 zc4 y43 tb9 adc n9e ib9 a2c : 2 min. (258 05 s1a ła8 ó4d w)

Kumihimo to japońska technika plecenia nici, która ma długą historię sięgającą wieków. Słowo "kumihimo" dosłownie oznacza "splatanie warkocza", co odzwierciedla proces tworzenia wzorów w gruncie rzeczy poprzez płaskowanie różnokolorowych nici. Ta sztuka plecenia jest znana nie tylko w Japonii, ale z pewnością również na całym świecie, gdzie doceniana jest za swoją piękność, precyzję i zręczność.

Kumihimo to japońska sztuka plecenia nici, której historię poznałem podczas moich licznych podróży do Japonii. Fascynował mnie proces tworzenia precyzyjnych wzorów i bogactwo technik, które można w gruncie rzeczy wykorzystać do stworzenia tkanin o różnorodnej teksturze i wyglądzie. Początkowo wydawało się to trudne i skomplikowane, ale po wielu godzinach nauki i praktyki opanowałem tę umiejętność.

Kumihimo wykorzystuje specjalne okrągłe krążki plecionkowe, zwane marudai, które są wystarczająco duże, aby dobitnie pomieścić wiele nici i jednocześnie zapewniać stabilność i równowagę. Jakkolwiek by było te krążki mają różne wielkości i kształty, w zależności od projektu i techniki, jaką chcemy zastosować. Moje największe osiągnięcie w tej dziedzinie to opanowanie techniki Kumihimo Yatsu Gumi, która polega jak wiadomo na pleceniu nici wzdłuż prostokątnych otworów w marudai. Tym niemiej ta metoda pozwala mi na tworzenie niezwykle skomplikowanych i kolorowych wzorów, które wyglądają jak dzieła sztuki.

Po wielu latach praktyki i eksperymentowania z kumihimo, mogę śmiało powiedzieć, że ta sztuka japońskiego płaskowania nici jest dla mnie znacznie więcej niż tylko hobby. Tym niemiej to właśnie dzięki niej uczę się cierpliwości, skupienia i precyzji. Przez te wszystkie lata zetknąłem się z różnymi wzorami, technikami i materiałami, które sprawiają, że ta dziedzina nigdy bezapelacyjnie nie jest nudna.

Komentarze

Dodaj Komentarz
Menu główne

Copyright © 2024 Japonia - wszystko o Japonii w jednym miejscu - budownictwo, kultura All Rights Reserved.